Vláda predstavila balíček konsolidačných opatrení,
ktorý má za cieľ znížiť deficit verejných financií a zabezpečiť dlhodobú udržateľnosť verejných výdavkov. Opatrenia zahŕňajú napríklad zvýšenie dôchodkov, zavedenie minimálnej mzdy, zvýšenie daní pre bohatých a zrušenie niektorých daňových úľav. Vláda tvrdí, že tieto opatrenia sú spravodlivé, sociálne citlivé a podporia rast a zamestnanosť.
Avšak, nie všetci súhlasia s týmto balíčkom. Agentúra Focus realizovala anketu TREND Barometer, v ktorej sa pýtala respondentov, ako hodnotia konsolidačné opatrenia, ktoré predstavila vláda. Medzi stredou 6. decembra 2023 a pondelkom 11. decembra 2023 hlasovalo elektronicky celkovo 53 vybraných osobností slovenskej ekonomiky. Medzi nimi boli zástupcovia podnikateľských zväzov, analytici, ekonómovia, podnikatelia a manažéri.
Z výsledkov ankety vyplýva
väčšina respondentov (60 %) považuje konsolidačné opatrenia za nedostatočné a neefektívne. Respondenti kritizujú vládu, že sa sústredila iba na zvyšovanie príjmov, a nie na znižovanie výdavkov. Podľa nich, vláda potrebuje zlepšiť podnikateľské prostredie, ktoré je zaťažené vysokou byrokraciou, korupciou, neistotou a nedostatkom kvalifikovanej pracovnej sily. Respondenti tiež upozorňujú na riziká, ktoré môžu vyplynúť z konsolidačných opatrení, ako je napríklad únik kapitálu, pokles investícií, zvýšenie nezamestnanosti a oslabenie konkurencieschopnosti.
Na druhej strane, iba 28 % respondentov súhlasilo s konsolidačnými opatreniami. Títo respondenti uznávajú, že vláda musí riešiť problém vysokého deficitu a dlhu, a že niektoré opatrenia sú nevyhnutné a spravodlivé. Podľa nich, vláda sa snaží chrániť najzraniteľnejšie skupiny obyvateľstva, ako sú seniori, zamestnanci s nízkymi príjmami a rodiny s deťmi. Títo respondenti tiež veria, že konsolidačné opatrenia môžu mať pozitívny vplyv na dlhodobý rast a stabilitu, ak budú doplnené ďalšími reformami a stimulmi.
Medzi respondentmi, ktorí sa vyjadrili k jednotlivým opatreniam, najviac podpory získalo zvýšenie dôchodkov (68 %), zavedenie minimálnej mzdy (64 %) a zvýšenie daní pre bohatých (56 %). Naopak, najviac odporu vyvolalo zrušenie niektorých daňových úľav (72 %), zavedenie dane z nehnuteľností (68 %) a zvýšenie DPH na niektoré tovary a služby (64 %).
“Jednoznačným víťazom vládneho balíčka konsolidačných opatrení „lex konsolidácia“ sú slovenskí seniori. Očakával som, že vláda aspoň na začiatku volebného obdobia pristúpi aj k nepopulárnym opatreniam a bude šetriť. Nestalo sa. Pre skutočnú konsolidáciu verejných financií je potrebné pristúpiť aj k masívnemu zefektívneniu hospodárenia rozsiahlym reformám naprieč viacerými sektormi hospodárstva.”
uzavrel Erik Maxin, zakladateľ, MAXIN’S Group