Príležitosti pre každého
Možností, kde nadväzovať nové kontakty a spojenia, je viacero. Sú to veľké konferencie, ale aj menšie prezentácie, prednášky a konkrétne na networking orientované meet up a networkingové eventy.
„Rôzne firmy, združenia alebo nadácie robia mnoho aktivít, ktoré smerujú k nadväzovaniu kontaktov. Kým konferencie sú zvyčajne formálnejšie, networkingové eventy alebo prednášky sú uvoľnenejšie. Príležitosti na nadväzovanie vzťahov sú pritom vo všetkých oblastiach a sú určené pre každého, kto má záujme – bez ohľadu na vek, pohlavie či profesijné skúsenosti,“ pokračuje K. Garajová.
Aby sa o nich človek dozvedel, potrebuje sledovať zaujímavých hráčov z oblasti, o ktorú má záujem. Sledovať ich sociálne siete či odoberať newsletter z konkrétnej oblasti – z oblasti marketingu, obchodu, realít, práva, zdravotníctva, pomáhajúcich profesií, psychológie, sociálnej práce…
„Ďalšou možnosťou sú online profesné skupiny. Ich výhodou je rýchla reakcia na prípadnú otázku alebo žiadosť o radu. Menšou nevýhodou je pomerne vysoká miera anonymity. Je iné, keď debatujete s človekom online a iné, keď naživo prehodíte niekoľko slov a prípadne si vymeníte aj kontakty,“ upozorňuje Garajová.
O čom budeme hovoriť?
V nadväzovaní nových vzťahov sú výborní ľudia, ktorí ovládajú umenie small talku. „Small talk by mal byť príjemným, nenúteným a zdvorilostným rozhovorom s istým obsahom. Určite sa nebavíme o počasí, ale ani o politike. Small talk je príležitosť, ako zaujať, no netreba zabúdať, že ide o moment, kedy sa vytvára prvý dojem, takže nie je vhodné byť nasilu vtipný alebo akokoľvek vtieravý,“ povedala K. Garajová.
Smal talk je soft skill, s ktorým sa niekto narodí a iný ho potrebuje natrénovať. Napríklad na kurze, ale aj s priateľmi či v online prostredí sociálnych sietí. Cvičením sa zvyšuje schopnosť a kapacita otvoriť zaujímavú a pritom bezpečnú tému a uviesť k nej pár viet.
„Výhodné je mať so sebou človeka, ktorý na podujatí niekoho pozná a môže nás predstaviť. To pomáha zbaviť sa stresu, ako k niekomu len tak pristúpiť a začať s ním hovoriť. Na niektorých podujatiach zas majú ľudia menovky, aj to uľahčuje nadviazanie kontaktu,“ upozornila generálna riaditeľka.
Introvertom a ľuďom, ktorí sa v spoločnosti cudzích ľudí necítia ako ryba vo vode, odporúča mať pripravených pár slov o sebe. Samozrejme, treba sa predstaviť a potom v krátkosti opísať, čomu sa venujete a čo by ste chceli robiť alebo dosiahnuť. A téma na rozhovor je na svete!
Naopak, ak ste oslovený, treba aktívne a so záujmom počúvať a ak je to možné a vhodné, prejaviť záujem, prípadne poskytnúť pomoc, radu. Veď cieľom networkingu je byť si navzájom nápomocný.
Nenechať kontakty vychladnúť
Ak vás nejaký človek/kontakt na podujatí zaujal, je vhodné sa mu o deň, najneskôr o dva ozvať a pripomenúť sa. Vhodnou cestou je email alebo iná forma elektronickej správy, v ktorej prejavíte potešenie a poďakovanie zo stretnutia, prípadne navrhnete možný spôsob vzájomnej pomoci, spolupráce, stretnutia.
Ak dostanete odpoveď, gratulujeme! No niekedy prísť nemusí. Netreba hádzať flintu do žita, s odstupom niekoľkých týždňov sa môžete pripomenúť znova. Ak ani potom nepríde odpoveď, tento kontakt nie je skutočným kontaktom. Čo však nevadí, pretože pri ďalšej príležitosti nadviažete nový. A určite nie iba jeden.
Kontaktu, ktorý odpovie, sa môžete občas nevtieravo pripomenúť, napríklad keď si niekde všimnete ich prácu, v deň ich menín alebo napríklad aj pri príležitosti svetového dňa oblasti, ktorej konkrétny kontakt pôsobí.