Pripravte sa s nami a buďte medzi tými, ktorí budú na regulačné zmeny pripravení.
AI Act: Nové nariadenie o umelej inteligencii, známe ako AI Act, prináša zásadné zmeny, ktoré významne ovplyvnia oblasť ľudských zdrojov a pracovného práva.
Cieľom je regulovať používanie umelej inteligencie vo všetkých oblastiach života, pričom kladie dôraz na ochranu práv jednotlivcov, transparentnosť procesov a zodpovednosť za spracovanie údajov. Pre zamestnávateľov a personálne agentúry, ktoré dennodenne využívajú AI pri nábore, hodnotení uchádzačov či cielení pracovných ponúk, znamená AI Act potrebu prispôsobiť svoje postupy a technológie tak, aby boli v súlade s novými legislatívnymi požiadavkami.
Vnímam to ako prelomový moment, ktorý ovplyvní nielen celý náborový procese, ale aj vzťahy medzi zamestnávateľom a potencionálnym zamestnancom. Anna Brozák / HR Director
Ovplyvní AI Act fungovanie HR oddelenia v MAXIN’S?
Veru áno. Európska únia plánuje zaviesť nové nariadenie o umelej inteligencii (AI Act), ktoré vstúpi do platnosti v roku 2025. Toto nariadenie má za cieľ stanoviť jasné pravidlá a povinnosti pre používanie umelej inteligencie, pričom sa zameriava najmä na ochranu práv jednotlivcov a transparentnosť. Pre personálne agentúry, ktoré denne pracujú s náborom fyzických osôb, zverejňovaním cielených pracovných ponúk a hodnotením uchádzačov, to prinesie významné zmeny.
Aké výzvy a príležitosti to prináša?
Prestavím len tie najvýznamnejšie, ktoré by som rozdelila do piatich bodov:
Transparentnosť algoritmov
Jedným z kľúčových princípov nariadenia je zabezpečenie transparentnosti algoritmov umelej inteligencie. Ak nejaká spoločnosť používa AI na hodnotenie životopisov, predikciu vhodnosti uchádzačov alebo cielenie pracovných ponúk, bude potrebné:
• Poskytnúť informácie o tom, ako fungujú tieto algoritmy.
• Preukázať, že systém neobsahuje diskriminačné prvky (napríklad na základe veku, pohlavia alebo etnického pôvodu).
• Informovať uchádzačov, ak ich hodnotenie prebehlo prostredníctvom AI.
Z vlastnej skúsenosti pri nábore viem, že uchádzači očakávajú, že si HR oddelenie, respektíve náborové oddelenie nájde čas, aby individuálne posúdilo jeho CV, či motivačný list. Kandidáti veria v empatiu personalistu a voči AI sú nedôverčiví. Páčilo by sa Vám byť zamietnutí na základe prvotného screeningu AI bez toho, aby ste o tom malo vedomosť?
Zodpovednosť za údaje
AI Act kladie dôraz na ochranu osobných údajov a súlad s nariadením GDPR. Tým, že sme personálna agentúra, budem trošku subjektívna a uvediem, čo to znamená pre nás:
• Vyhodnotiť, aké údaje zhromažďujete, ako ich spracúvate a či sú používané iba na účel, na ktorý bol získaný súhlas.
• Zaviesť pravidelné audity AI systémov, aby ste zaručili ich súlad s legislatívou.
• Poskytnúť kandidátom možnosť namietať voči automatizovaným rozhodnutiam.
Prehodnotenie cielených ponúk
Cielené zverejňovanie pracovných ponúk na základe údajov o uchádzačoch môže byť pod drobnohľadom, najmä ak sa využívajú technológie, ktoré sledujú správanie online alebo využívajú citlivé osobné údaje. Čo to znamená pre spoločnosti pre ktoré je nábor core business?
• Zabezpečiť, že ponuky sú zverejňované férovým a inkluzívnym spôsobom.
• Predísť tomu, aby algoritmy nevedome diskriminovali určité skupiny kandidátov.
Nástroje na hodnotenie uchádzačov
Používate AI na hodnotenie schopností alebo osobnostných čŕt uchádzačov? Od roku 2025 budú tieto nástroje klasifikované ako „systémy s vysokým rizikom“ a podliehať prísnej regulácii. A teda budúci zamestnávatelia budú musieť:
• Zabezpečiť certifikáciu používaných systémov podľa nových noriem.
• Zaručiť, že výsledky sú objektívne, spravodlivé a uchádzač má možnosť ich spochybniť.
Povinné vzdelávanie zamestnancov už od roku 2025
Súlad s novým nariadením bude vyžadovať aj dôkladné vzdelávanie personálu v rámci tej ktorej spoločnosti. Všetci zamestnanci budú musieť rozumieť:
• Právam uchádzačov v kontexte AI.
• Ako správne používať AI nástroje v súlade s legislatívou.
• Aké postupy dodržiavať, aby sa predišlo pokutám.
Aké sú odporúčania, aby boli zamestnávatelia a firmy na zmenu dokonale pripravení?
V prvom rade odporúčame byť pripravený a vyhľadávať si školenie, konferencie, či iné formy vzdelávania, ktoré už prebiehajú, keďže nový rok 2025 máme takmer za dverami. V druhom rade je nevyhnutné vyhodnotiť aktuálne používané AI nástroje a zistite, či spĺňajú budúce regulačné požiadavky. Procesne odporúčame zriadiť interný tím pre súlad s legislatívou, ktorý bude sledovať implementáciu AI Act, Pretože AI sa premietne do zmlúv a zasiahne to všetky vaše oddelenia od HR, marketingu, obchodu až po finančné oddelenie.. V treťom rade je nutné komunikovať s technologickými partnermi, správcami IT infraštruktúry, poskytovateľom GDPR, aby vám poskytli dokumentáciu a záruky o transparentnosti ich riešení.
A na záver malá rada už na začiatku implementácie AI Act vo firme: zbavte sa predsudku, že je to záležitosť právneho oddelenia a že všetko dostanete od nich na striebornom podnose. Anna Brozák / HR Director