Čo robiť v takomto prípade? Ako si zabezpečiť dočasný príjem po dobu znovu nájdenia si nového zamestnania?
Kto má nárok na podporu v nezamestnanosti?
Dôležité je splniť určité podmienky, aby vôbec vznikol nárok na podporu v nezamestnanosti.
Základom je, aby ste pred zaradením do evidencie uchádzačov o zamestnanie, boli poistení v nezamestnanosti najmenej dva roky, t. j. 730 dní v posledných troch alebo štyroch rokoch (na základe toho sa odvíja dĺžka poberania dávky v nezamestnanosti, po dobu 4 mesiacov alebo 6 mesiacov). Pričom nie je nutné, aby celých 730 dní bolo odrobených len u jedného zamestnávateľa.
Nárok na podporu v nezamestnanosti má každý uchádzač, ktorý pracoval nielen na hlavný pracovný pomer, ale aj skrátený úväzok alebo dohodu o vykonaní práce, ovšem pokiaľ za neho zamestnávateľ riadne platil sociálne poistenie.
Dôvod ukončenia pracovnoprávneho vzťahu nemá vplyv na nárok, výšku a dobu poberania podpory.
Ako postupovať?
- Základom je registrácia do evidencie uchádzačov o zamestnanie na príslušnom úrade práce podľa miesta trvalého bydliska. Potrebujete k tomu žiadosť, ktorú si môžete vypísať aj doma.
- Ako náhle si prevezmete rozhodnutie o zaradení do evidencie uchádzačov, daný dokument predložíte na Sociálnej poisťovni (v mieste trvalého bydliska) spolu s vypísaným tlačivom, v ktorom žiadate o dávku v nezamestnanosti. V tlačive vypisujete okrem základných údajov aj doterajšie zamestnania (zamestnávateľ, pracovné zaradenie, presné odpracované obdobie), preto si nezabudnite vyhľadať všetky zmluvy a vypísať si potrebné náležitosti.
- Na adresu trvalého bydliska obdržíte rozhodnutie o uznaní prípadne zamietnutí vašej žiadosti, najneskôr do 30 dní.
Aké sú moje povinnosti?
Poberateľ dávky v nezamestnanosti má všetky povinnosti uchádzača o zamestnanie, tj. aktívne hľadanie zamestnania a hlásenie sa na príslušnom úrade práce v stanovenom čase. Porušenie povinností vedie nielen k vyradeniu z evidencie úradu práce, ale aj k pozastaveniu poberania dávok v nezamestnanosti.
Akú výšku dávky v nezamestnanosti môžem očakávať?
Výška podpory v nezamestnanosti je vyrátaná 50 % hrubej mzdy za posledné dva roky. Maximálna výška je však 929€. Nárok na dávku v nezamestnanosti vzniká odo dňa zaradenia do evidencie uchádzačov o zamestnanie, nie odo dňa obdržania rozhodnutia o jeho uznaní.
Kto nemá nárok na dávku v nezamestnanosti?
Nárok na dávku v nezamestnanosti zaniká pokiaľ ste poberateľom starobného dôchodku, predčasného starobného dôchodku, invalidného dôchodku.
Vedel si…?
Pokiaľ ste poberali podporu v nezamestnanosti minimálne tri mesiace, môžete žiadať o dodatočné vyplatenie polovice zvyšnej podpory. Potrebné je vypísanie žiadosti o jednorazové vyplatenie 50 % dávky za zostávajúcu časť podporného obdobia a jej predloženie na Sociálnej poisťovni. Je to možné aj v prípade, že ste sa už medzičasom zamestnali.