Ako ušetriť? 7 rád ako zahájiť úspešné sporenie

Myslíš si, že je to ťažké a priam nemožné? Sme presvedčení o tom, že sa mýliš. Existuje nespočetne veľa možností ako môžeš ušetriť aj ty. Stačí sa len hlbšie zamyslieť a venovať tomu viac času ako doteraz. A riešenia sa objavia samé, tým si môžeš byť istý.

Predtým ako vôbec začneš, je potrebné sa na chvíľu zastaviť a popremýšľať. Základom je zvážiť svoje možnosti a stanoviť si koľko dokážem odložiť zo svojho príjmu… Budem teda šetriť každý deň, týždenne alebo mesačne? To je len a len na tebe. Hlavne mysli reálne. Je pekné, keď si povieš, že každý deň ušetríš 10 eur, ale reálne by si možno dospel k záveru, že ani dokopy toľko nezarobíš, po odrátaní výdavkov.

Vedel si že?

Slováci šetria menej, ako im to umožňujú ich zárobky a momentálny stav ekonomiky. Odkladajú menšiu časť príjmu, ako priemerný Európan, alebo Čech. Ako uvádza portál investujeme.sk dôvodom je nízka finančná gramotnosť, zlé skúsenosti s nebankovými spoločnosťami, či averzia k investičnému riziku.

Podľa prieskumu realizovaného v septembri 2018 agentúrou STEM/MARK 70{c269a9b7054f67035ee2a29c48443603a43fe6fb08083f0a5db8fd8ae6adca28} Slovákov priznáva, že zbytočne míňajú peniaze na veci a služby, ktoré vlastne ani nepotrebujú. Tretina opýtaných uvádza alkohol a tabak za zbytočné výdavky a štvrtina utráca príliš na dopravu a cestovanie. Pričom najviac nepotrebných výdavkov v 43{c269a9b7054f67035ee2a29c48443603a43fe6fb08083f0a5db8fd8ae6adca28} prípadov smeruje na nákup potravín a nealkoholických nápojov. Až štyria z desiatich ľudí by po zredukovaní týchto výdavkov mesačne dokázali z rodinného rozpočtu ušetriť do 50 eur.

Šetrenie pre začiatočníkov… Ako nato?

1. Staré dobré prasiatko…

Zadováž si aj ty to svoje vlastné. Nevieš kam s drobnými, hoď ich do prasiatka. Alebo si proste stanov sumu, ktorou ho nakŕmiš každý deň. Aspoň sa ti už nebudú mince ponevierať po vreckách a celom byte. Len euro denne sa ti postará o 365 eur ročne a hneď máš na vianočné darčeky.

2. Plánuj, plánuj plánuj a do tretice mysli, mysli, mysli…

Urob si mesačný rozpočet. Spíš si koľko míňaš teraz na každú kategóriu a stanov si koľko môžeš maximálne minúť, aby si ušetril stanovenú sumu. Zrejme budeš prekvapení, ale fakt to funguje. Stačí si z každej oblasti svojho života trošku ukrojiť a uskromniť sa.

3. Ako zaplátať deravé vrecká…

Vedel si, že dokážeš ušetriť na: strave, doprave, vedení svojej domácnosti, voľnom čase a pritom si aj dopriať všetko potrebné? Základom je primeranosť a chytiť rozum do hrsti.

4. Nenechaj sa zlakomiť…

Dnešná doba ponúka kopu možností, ako si požičať od banky alebo iných finančných inštitúcií. Banky nás rozhýčkali… Berieme si úvery a hypotéky aj nato, čo nie je pre náš život nevyhnutné. Požičať si na dovolenku? Nezmysel!

5. Dlhy nie sú zajac, neutečú…

Splať dlhy čo najskôr… Vráť ich kamarátom a hlavne tie vo finančných inštitúciách, ktoré ti každým dňom narátajú väčšie a väčšie úroky. To isté platí aj pre tvoju platobnú kartu. To že môžeš ísť do mínusu neznamená, že je to z dobrej vôle banky. Nepreplácaj zbytočne na úrokoch a pokutách za oneskorené platby a hlavne plať účty načas.

6. Opäť si nevyhral lotériu? To vážne?

Spoliehať sa na šancu, že vyhráš a zbohatneš v lotérii, alebo si na žreboch zotrieš vysnívanú výhru je veľmi mizivá. Takže späť do reality a zvažuj reálne možnosti.

7. Nenastal čas na zmenu?

V prípade, že všetky sporiace opatrenia zlyhali, možno nastal čas na zmenu zamestnania s vyšším platovým ohodnotením.

Čo je najdôležitejšie? Prestaň dookola opakovať ako sa čo nedá, ale hľadaj riešenia. A tie sa vždy nájdu, treba len chcieť.

 

PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com