Demografické zmeny a ich dopad
Už niekoľko rokov je všeobecne známe, že populácia starne. Deje sa to aj na Slovensku. „Veľký odliv pracovnej sily do starobného alebo predčasného dôchodku a nízka miera nezamestnanosti vytvárajú tlak na zamestnávateľov hľadať alternatívne riešenia. Tie sa však zatiaľ nedarí nachádzať, buď ich je málo, alebo sú málo efektívne,“ povedala generálna riaditeľka personálnej agentúry MAXIN´S Group Katarína Garajová.
Podľa dát, ktoré zazneli na konferencii „Trh práce“, bude na Slovensku v roku 2025 rásť počet ekonomicky aktívnych ľudí len vo vekovej skupine 45 až 49 rokov. O 53 percent však porastie aj skupina 60 až 64-ročných, ktorá je však pracovnému trhu k dispozícii len čiastočne.
Pracovný trh pocíti akti ak\u00futny nedostatok mladých ľudí. V skupine od 20 do 39 rokov to bude do roku 2030 pokles na úrovni viac ako 20 percent, pričom ide o ľudí, ktorí už ukončili vzdelanie a majú aj relatívny dostatok praxe na to, aby mohli nahrádzať ľudí odchádzajúcich na penziu. V priebehu nasledujúcich desiatich rokov ubudne z trhu práce celkovo až 7,5 percenta ekonomicky aktívnych ľudí, v skupine pod 40 rokov to bude dokonca až 23 percent.
„K tomu nesmieme zabúdať na problém odlivu mladých mozgov do zahraničia, kde nachádzajú lepšie uplatnenie na pracovnom trhu a zrejme aj stabilnejšie politické prostredie pre svoj ďalší život,“ dodala K. Garajová.
Dopady trendov na trh práce
Akúutny nedostatok kvalifikovanej pracovnej sily, najmä v priemysle, ale napríklad aj v IT sektore, zatiaľ zamestnávatelia riešia zamestnávaním pracujúcich z tretích krajín. Nie je to však dostatočné riešenie problému, a to najmä kvôli byrokratickej náročnosti a zdľáhavosti získavania povolení na pobyt a prácu.
„Toto riešenie môže pomôcť iba niektorým firmám, ktoré musia byť dostatočne ekonomicky aj personálne silné, pretože firmy musia na túto prácu vyčleniť jedného interného HR zamestnanca, respektíve zamestnancov so skúšenosťami s danou problematikou. Najmä pri menších podnikateľských subjektoch je toto určite dosť veľký problém,“ pokračuje odborníčka z personálnej agentúry MAXIN´S Group.
Zamestnávatelia nemajú kapacity vytvárať na štát a inštitúcie väčší tlak, aby sa zjednodušila legislatíva, alebo aby sa personálne posilnili oddelenia cudzineckej polície, ktoré sú súčasťou udeľovania povolenia na pobyt a prácu. „Bude to mať neblahé dôsledky, pretože už dnes je náročné čeliť byrokratickej, daňovej a odvodovej záťaži, ktorá bude od budúceho roka ešte vyššia. Spôsobí to ďalšie spomalenie ekonomiky a rovnako tak odliv pracovnej sily zo slovenského pracovného trhu,“ myslí si K. Garajová.
Možnosti zamestnávateľov reagovať na trendy
Podľa nej však majú zamestnávatelia aj iné možnosti a kroky k ich napĺňaniu môžu začať realizovať už teraz.
„V roku 2025 budú mať na pracovnom trhu výhodu zamestnávatelia, ktorí budú vytvárať zelené pracovné miesta, rovnako ako tí, ktorých firemná kultúra je postavená na zodpovednosti voči spoločnosti, rovnosti príležitostí a ohľaduplná k životnému prostrediu,“ povedala K. Garajová.
Ďalej zamestnávateľom odporúa hľadať spôsoby, ako využívať AI v každej dennej práci, a to na každej úrovni vedenie spoločnosti rovnako ako vo výrobe alebo kreatíve. „Umelá inteligencia dokáže pri správnom nastavení prácu uľahčiť a zjednodušiť, čím vznikne ľudskej pracovnéj sile priestor na ďalší rozvoj, rast, kreativitu alebo oddych. Zároveň by zamestnávatelia nemali zabúdať, že je dôležité vytvárať na pracovisku príjemnú a ľudskú atmosféru, o to dôraznejšie, ak sa v pracovném procese uplatňuje neosobná umelá inteligencia,“ pokračuje odborníčka z MAXIN´S Group.
Ďalšou možnosťou je úprava pracovných úväzkov – napríklad vytvoriť dva polovičné úväzky, ktoré budú zastávať dve osoby hľadajúce na trhu práce uplatnenie, kvalifikované, ale zároveň z výberu zamestnávateľov diskvalifikované svojimi časovými možnosťami. „Zamestnávatelia musia byť už dnes flexibilnejší a dokázať úväzky nakombinovať tak, aby bola vykonaná všetka práca, ale s iným počtom ľudí, než boli zvyknutí doteraz,“ uzatvára K. Garajová.
Raster
Čísla, ktoré ovplyvnia trh práce, ak na ne zamestnávatelia zareagujú:
- Spoločnosti, ktoré umožňujú prácu z domu alebo prácu na diaľku, majú o 25 percent nižšiu fluktuáciu zamestnancov v porovnaní s firmami, kde je možné pracovať iba prezenčne.
- Do roku 2030 budú 75 percent pracovnej sily tvoriť ľudia narodení po roku 2000 (generácia Y), pre ktorých je v zamestnaní mimoriadne dôležité uznanie zo strany kolegov a tiež work-life balans.
- Generácia Y odmieta tvrdo pracovať dlhé hodiny, od zamestnania okrem zárobku očakáva aj saturovanie svojich sociálnych potrieb. Navyše často skúma, či nie je pod stresom. Každý piaty Mileniál uvádza, že viac ako 5 hodí týždenne venuje rozmýšľaniu o tom, ako zvýšiť svoju pohodu a odbúrať stres.
- Viac ako 50 percent Slovákov zatiaľ v práci nevyužilo možnosti umelej inteligencie, hoci by im mohla uľahčiť prácu. Môže to byť aj z obavy, že im AI prácu vezme. Tento strach má každý štvrtý zamestnaný Slovák.